Lokalizacija za Afriko

Trgi za potrošniško blago se v državah Afrike zaradi številnih dejavnikov bliskovito širijo: rast prebivalstva in urbanizacija, nastanek srednjega razreda in vse nižje stopnje revščine, mlado prebivalstvo, bogati naravni viri in domača vlaganja, izboljšano poslovno okolje in okolje za trgovanje ter večja raba tehnologije. Za izvoznike v Afriko je to dobra novica, vendar pa se morajo ti še vedno spopadati s težavami, kot so segmentirani trgi, poceni lokalna konkurenca, napake v distribucijskih kanalih in neusposobljena delovna sila.*

Po napovedih naj bi se potrošnja prebivalstva do leta 2020** najbolj povečala v Južni Afriki, Nigeriji, Etiopiji, Keniji, Ugandi, Gani, Zambiji, Angoli in Senegalu. Toda ko iščete naslednji ciljni trg, morate upoštevati, da je izvedljivost vaših dejavnosti odvisna od več dejavnikov. Na lestvico indeksa Svetovne banke o neoviranem poslovanju za leto 2014 sta se od zgoraj navedenih devetih držav med prvih deset uvrstili samo Gana in Zambija.

Pri lokalizaciji za afriške države je morda potrebna večja previdnost, vendar se na dolgi rok obrestuje. Angleščina in francoščina sta pogosti na celotni celini, a razpon jezikov, ki jih potrošniki uporabljajo, je zelo širok, kot prikazuje tudi spodnja lestvica o neoviranem poslovanju spletnega portala AllAfrica.*** Lestvica je bila oblikovana na podlagi analiz Svetovne banke in temelji na splošnem učinku, ki ga imajo državne ureditve posamezne države na poslovanje.

1. Mauritius (na 19. mestu od 189 v svetovnem merilu)
Ni uradnega jezika. V rabi sta francoščina in angleščina, kreolščina je materni jezik.

2. Ruanda (32. mesto)
Uradni jeziki: francoščina, angleščina, kinjarvanda (ki ga govori največ prebivalcev in je državni jezik). V šolah se uporablja angleščina. Številni prebivalci govorijo svahili.

3. Južna Afrika (41. mesto)
Enajst uradnih jezikov. Največ prebivalcev govori afrikanščino, zulujščino in koščino, angleščina pa se uporablja pri poslovanju in znanstvenem delu.

4. Tunizija (51. mesto)
Uradni jezik: arabščina. V vsakodnevnem življenju je v uporabi tunizijsko narečje arabščine, imenovano derja. V medijih, pri poslovanju in v šolstvu se pogosto uporablja francoščina.

5. Bocvana (56. mesto)
Uradni jezik: angleščina. Številni prebivalci govorijo jezik setsvana. V uporabi so še afrikanščina in trije drugi jeziki.

6. Gana (67. mesto)
Uradni jezik je angleščina, ki jo govori 90 % prebivalcev. 75 % prebivalcev govori še akanščino in tvi, v uporabi pa so tudi nigerijsko-kongovski jeziki.

7. Sejšeli (80. mesto)
Uradni jeziki: angleščina, francoščina in sejšelska kreolščina (na osnovi francoščine).

8. Zambija (83. mesto)
Uradni jezik: angleščina. V državi govorijo 73 različnih jezikov, od katerih je glavni nijandža.

9. Maroko (87. mesto)
Uradni jeziki: berberščina in arabščina (z narečji, imenovanimi darija). V zadevah državnega in mednarodnega značaja se pogosto uporablja francoščina.

10. Namibija (98. mesto)
Uradni jezik: angleščina. Polovica prebivalcev kot prvi jezik govori ošivambo, najbolj razširjena pa je afrikanščina, skupaj z drugimi manjšinskimi jeziki.

Avtor: J. McShulskis

* Skupina Afriške razvojne banke, afdb.org
** Raziskava družbe Euromonitor o potrošnji prebivalstva v Afriki, euromonitor.com
*** Spletni portal Allafrica.com po podatkih Svetovne banke: http://data.worldbank.org/indicator/IC.BUS.EASE.XQ

Komentarji so onemogočeni.